Do práce chodím už od svých 15. let. Umývala jsem nádobí, dělala zeleninové oblohy na talíře, loupala česnek, vyráběla domácí tatarku a balila španělský ptáčky… Nebo taky montovala součástky, který ani nevím, k čemu sloužily. Prý do zubařské židle nebo do aut, no, co já vím. Vždy jsem byla zvyklá chodit do práce striktně na čas, dokonce jsem si i jako ostatní zaměstnanci v jedné firmě pípala čipem čas příchodu a odchodu a cítila jsem se jako robot/ovce/nelidsky/jako za komoušů.

Nyní po 6 letech pracuji tak, že potřebuju jen notebook, program na upravování fotek a volný čas. Ještě před pár měsíci jsem jásala, dnes stále jásám, jen o trochu méně. Stále můžu tvrdit, že pracovat doma tak, jak si zvolím, je pro mou osobu lepší, než chodit si na 6. hodinu raní pípat do technické montážní firmy. Ano, navíc si můžu relativně sama řídit svou práci tak, jak se mi hodí, jenže někdy se ta práce udělat musí a proto sice jdu přes den s holkama na kafe, ale pak pracuju třeba do půlnoci a to už mě přivádí k tématu tohoto článku. Není vždycky vše tak perfektní, jak to vypadá… a hlavně, málokdy vidíme lidem do jejich „zákulisí“. No například, když potkáte v autě za půl milionu mladýho kluka, schválně, že si hned pomyslíte „nojo, ten ho dostal od rodičů…“ a přitom já ( z toho mála lidí, co znám) znám jeden příklad, kdy si ten mladý kluk na hodně drahé auto opravdu vydělal. No a mě, když uvidíte kolem 1. hodiny odpoledne na vínečku s kamarádkou (a uvidíte mě tam třeba 3x týdně), budete si myslet, že nemám co na práci. A přitom já budu celou noc upravovat fotky a čučet do noťasu doma, kde mě nikdo nevidí.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V čem je má práce na dálku skvělá? 

 1. Můžu si vybrat, jestli pracovat ráno, dopoledne nebo večer a podle toho si naplánovat jiné aktivity.
 2. Neztrácím čas tím, že musím do práce dojet/dojít.
 3. Mám u sebe svojí kočku.
 4. Když už fakt nemůžu (a deadline je až za dýl..), prostě zaklapnu noťas a jdu se ven provětrat.
 5. Můžu pracovat ve škole při nudných/zbytečných přednáškých.
 6. Můžu pracovat v kavárně nebo kdekoliv, kde je internet.

A naopak špatná?

 1. I když mé okolí ví, jakou mám práci, stejně mají občas dojem, že mám dostatek času, néli že se flákám. (O prázdninách jsem se ve dne poflakovala a v noci pracovala / někdy mezi tím spala.)
 2. Když pracuju, většinou u toho nikdo není, takže mě nemá kdo ocenit/pochválit…
 3. Přicházím o místo v překrásné kanceláři v Praze na Vinohradech
 4. To, že nemám pevně danný režim, mě občas demotivuje a nic se mi nechce dělat. (Můžu práci odkládat.)
 5. Když mám volno, může mě někdo z práce nadálku požádat o pomoc (ví, že často pracuju po večerech, kdy oni nepracují), takže jsem neustále online a někdy i ve stresu, že zrovna dělám něco jiného důležitého, ale zároveň chci i pomoct a pracovní úkol splnit.
 6. Někdy si přepočítávám čas na peníze a je mi líto, když třeba sedím a odpočívám nebo když vařím/koukám na film… protože si představuju, že bych místo toho mohla klidně pracovat (stačilo by jen otevřít noťas.)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ti z vás, co také pracují externě, mi určitě dají v nějakých bodech za pravdu… a na druhou stranu vy, co máte nějakým způsobem striktněji danou dobu někde na konkrétním místě a jste zvyklí přes den pracovat a večer mít volno, uvědomte si, že každá práce má své pro a proti. Když jsem montovala, v půl 3. odpoledne jsem si odpípla odchod a byla jsem volná jako pták, mohla jsem si dělat co se mi zlíbí a v hlavě mě netížily myšlenky, jestli náhodou na mě nevykoukne něco v kalendáři, až se připojím na internet…

Důležité je se v životě upnout na ty pozitivní věci, protože nikdy nebude úplně vše úplně pozitivní. Vždycky budete s partnerem, se kterým se někdy pohádáte a vždycky budete mít práci, která vás někdy něčím otráví, jen se snažte vnímat to lepší..

A až mě někdy uvidíte poflakovat se za denního světla po městě s nákupníma taškama v ruce, nebojte, i já budu pracovat, až dojdu domů… (a na ty tašky s oblečením jsem si taky vydělala sama).

K.

 

 

 

 


, líbílo se: 9x

Napsala Kler

3 komentáře

Kler

Děkuju! Pracovala jsem v bonami.cz jako editorka fotek 🙂 teď už ale rozjíždím svůj vlastní eshop 🙂

Reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *