odkaz k tit.fotce

Když jsem v předchozím článku psala o fesťáků, rozepsala jsem se v něm i o stanování, jenže k tomu mám tolik co říct, že jsem se rozhodla tomuto tématu vyhradit samostatný článek. Takže smazáno a tady to máte! Rovnou i s tipy jak to pod stanem přežít…

Předem upozorňuji, že tento článek není vhodný pro pravidelné horaly, turisty, cyklisty a skauty, kteří stanují častěji než jsou doma. (Aby tu náhodou někdo nerýpal, jak mají milí Češi v oblibě.)

Zkrátka a dobře, sepsala jsem to pro ty, kteří semtam stanujete, když jedete na fesťák nebo s kámošema na vodu (jó na tu se taky chystám, takže vám už brzy povyprávím o plavbě na Ohři nebo o těch minulých na Vltavě a Berounce.)

Mně stanování úplně nevadí, těch pár nocí zvládám celkem vpohodě, ale popravdě, samotnou noc a spocené ranní probuzení si teda vůbec neužívám. Nejsem z cukru a snesu toho vážně hodně, ale prostě tohle není jedna z mých oblíbených věcí. Neužívám si to. Po noci ve stanu jsem zlámaná, často i pár hodin po probuzení nevrlá a cítím se, jako by mě někdo sežvejkal a vyplivnul.

large-3

http://weheartit.com/entry/291057500?context_page=5&context_query=camp&context_type=search

 

Mé samotné tipy proto začínají malým fórkem, který se ale mění ve skutečnost, pokud vnímáte stanování tak, jako já:

 1. Pokud je v chatičkách volno, běžte rovnou tam 😀 já mám zkušenosti s příjemnými cenami, kdy chatička pro 2 stojí okolo 500,- , takže 250,- na jednoho je pohodička. Obzvlášť doporučuji, když jdete do kempu delší trasu, nepotáhnete stan a karimatky a rozhodně každé kilíčko mínus oceníte.
 2. Když už teda vážně jdete pod ten stan, vyberte si s sebou do stanu vhodného parťáka. Žádného bručouna, žádného klaustrofobika, žádného nekonečného remcala. Obzvlášť důležitý bod. 😀
 3. Když nemusíte stanovat s přítelem/snoubencem/manželem, nedělejte to. Se stanováním se pojí zbytečně moc třecích ploch.  😀 Vlastní zkušenost. Ale zvládli jsme to!
 4. Nebalte si s sebou zbytečnosti. Až se pak začnete přehrabávat vším tím bordelem, akorát vás to rozzuří a naštve. Tady je minimalismus opravdu k věci.
 5. Nezapomeňte na pastu na zuby. Já jí vždycky zapomínám (nevím proč) a pak loudím kde se dá.
 6. Pokud jste nezadaní a říkáte si, že je v týhle době nemožný seznámit se mimo internetouvou sféru s někým novým, zapomeňte si kladívko na kolíčky. Pro největší odvážlivce třeba klidně i spacák. 😀 (Někdo vám rozhodně půjčí, v kempech jsou všichni tak nějak milejší a otevřenější – nevím proč).
 7. Zabalte si žvejkačky, pokud patříte jako já mezi ty lidi, kteří večer příjdou unavení a promrzlí ke stanu a řeknou „já už nikam nejdu, vyčistím si zuby až zítra.. „. Nebo když ráno nestíháte balit stan a parta kámošů už vám pomalu odjíždí na kánojích.. 😀
 8. Když jedete mainstreamovou řeku jako je Vltava, raději si dopředu zamluvte místo v kempu, obzvlášť, když není tak velký. Ať se vám jako nám nestane, že vás do kempu vůbec nepustí a nakonec musíte spát u random lidí na zahradě. 😀
 9. I když je horké léto, mějte s sebou teplé ponožky a dlouhé kalhoty na noc do spacáku. Kdyby náhodou. Nevím, jak je to možné, ale já se vždycky v noci probudím zimou, i když je venku třeba příjemných 15 stupňů.
 10. Zavírejte stan hned jak z něho vylezete. Ale fakt hned! Nenalezou vám tam pak skoro žádní škvoři a jiná havěť.
 11. Vždycky s sebou mějte neperlivou vodu. Minimálně litrovku! Bude se vám hodit na umytí rukou, vyčištění zubů, umytí obličeje, na pití.

Jak ste na tom se stanováním vy? Klidně se v komentářích podělte o váš tip, určitě jsem tu nenapsala vše 🙂 Mějte se krásně a užívejte léto ať už spíte ve stanu nebo ve 4 kvězdičkovém hotelu.


, líbílo se: 7x

Napsala Kler

2 komentáře

Em

Na vodě je v noci vždycky hrozná kosa, a nejen v noci. Je to i tím, že jsi u vody a od ní prostě hodně táhne. Naposledy jsem byla vloni a skoro každej večer jsme se balili do všeho oblečení, co jsme měli. Padla mlha, padala rosa, a my jsme mrzli, kdykoli jsme se jen vzdálili od ohně. Vždycky tedy s sebou teplý oblečení, hlavně na noc.

Za další skvělý tipy považuju tuhou drogerii (šampon a mýdlo), zabere to mnohem míň místa. Už léta nedám dopustit na šampuky od Lushe.
Pastu si beru v malinkém množství, vymáčknu si ji do malinkaté piksličky (dostala jsem takovou ideální jako vzorek nějakého kondicionéru taky u Lushe a od té doby ji používám na tu pastu, na týden pro dva lidi to vystačí až až – pokud tedy nepatříš k lidem, co musí mít na kartáčku tunu pasy :))
A vždycky hodně igelitek, zavíracích pytlíčků a podobně. To se vždycky hodí.
V malých pytlíčcích si vozím kafe, čaj, cukr, koření atd., a vůbec nejlepší je i mít nabalené skoro všechno jídlo. Hlavně na té Vltavě – ne že by ho nebylo kde koupit, ale je tam příšerně předraženo. Sehnat jedno jídlo pod stovku bylo vloni skoro nemožné, a to i když šlo o malou pizzu. A dokonce i všechny sámošky (i když se k nim muselo jít až kdovíkam) byly neskutečně předražené – třeba ve Vyšším Brodě konzerva párků s fazolema asi za padesát korun. No nestačili jsme se divit.
A rozhodně nezapomínat baterku, repelent, kolíčky a šňůru na prádlo (my vozíme paracord, jeden máme na loď a druhej na prádlo či na jiné pohotovosti).

Reply
Kler

Teda, patří ti velké díky za rozšíření článku! 🙂 Je fakt, že některé věci jsem považovala za samozřejmost a zapoměla jsem je zmínit, ale když někdo pojede vodu poprvé, bude se mu to hodit.
Měj se krásně!! Třeba se někdy na nějaké vodě potkáme, my letos jedeme Ohři

Reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *