Jak už někteří dobře víte, od začátku roku se věnuji svému vlastnímu e-shopu, který podporuje kreativní lidi, slow-fashion a nadšence pro ruční tvorbu. Vzhledem k tomu, že studuji marketing, jsem měla v mnoha ohledech výhodu a věděla jsem, jak na to, něco jsem si ale musela dohledat, nastudovat a vyzjistit. Nyní jsem se rozhodla o tom napsat, jelikož vím, že hodně lidí přemýšlí o svém vlastním virtuálním místě, kde by mohli prodávat své výrobky, workshopy, cizí produkty a spojení „home office“ je snem nemalého počtu mladých lidí. Ne každému se chce pracovat pod někým a chovat se, jak mu nadřízený diktuje, a díky této době je relativně snadné a levné si vlastní business vybudovat.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Proto bych vám chtěla napsat o svých zkušenostech, tipech, které mi doopravdy pomohly, ale také všeobecně můj pohled na věc. Na závěr vám sem rovnou lupnu i konkrétní tip, tak jestli se k něčemu už dlouho rozhoupáváte, můžete hned teď začít.

Já prakticky také začala ze dne na den…

Nejdůležitější je asi fakt, že si musíte předem ujasnit, co na e-shopu chcete mít. V čem jste dobří? Máte šikovné ruce? Umíte poutavě psát? Rodí se ve vás nápady jako na běžícím pásu? Nemusíte jen prodávat náramky z minerálů a buddha korálků, jako každý druhý. Pokud máte dobré vyjednávací schopnosti a cit pro odhad, co by se dobře prodávalo, přeprodávejte. Pokud umíte perfektně nějaký jazyk, nabídněte na svém e-shopu překladatelské služby. Pak už jen zvolit to pravé jméno a ten „úvod“, který bývá mnohdy nejtěžší, máte za sebou. Nezapomeňte, jakou cílovou skupinu budete oslovovat. Jestli míříte jen na český trh, je lepší zvolit český název, pokud je ale vaší cílovkou skupina mladých lidí, klidně vymyslete chytlavý název v angličtině. Když jsem přemýšlela o svém vlastním e-shopu, ještě jsem úplně přesně nevěděla, jaké konkrétní produkty tam budu mít, a tušila jsem, že se jejich druh bude časem malinko měnit, proto jsem zvolila obecný název, pod který se dá zahrnout prakticky cokoliv.

Máte produkt/službu, máte název, jak nyní vytvořit samotný e-shop? To je podle mě ta nejzábavnější část. Najdete tu správnou firmu, vyberete službu, která se hodí přesně pro váš cíl, vyberete šablonu a můžete začít tvořit. Pamatuju jsi, jak jsem sice trávila několik nocí po sobě všemožným navrhováním, výběrem barev a loga, ale neskutečně mě to bavilo a užívala jsem si ten proces, kdy se mi pod rukama tvořilo něco mého, vymazleného a přesně podle mých představ.

Díky bohu je v téhle době nespočet možností, kde si svůj vlastní web vytvořit. Navíc se dají sehnat i levné možnosti s krásnými nabízenými šablonami. Z mých vlastních zkušeností doporučuji vybrat si českou firmu, kde máte přizpůsobené služby českým zákazníkům, nebudete mít problém s propojením platebních možností ani s výběrem doručení. Jako vaši startovní plochu doporučuji využít firmu Mioweb , kde si snadno, rychle a hlavně levně vytvoříte vše podle svých představ. Navíc zde platíte měsíčně, takže nejdete do velkého risku, pokud by se vám business náhodou nedařil, můžete e-shop kdykoliv zrušit. Co je také velké plus, je hosting a doména zdarma u každé nabízené cenové varianty (od Standard až po Profi). Tu nejzákladnější verzi pořídíte již za 299,- měsíčně, což je podle mého názoru skoro zanedbatelná částka.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rozjet vlastní e-shop není nic těžkého, stačí, když vás to bude alespoň trochu bavit.

Co se týká důležité propagace e-shopu, chystám na ni samostatný článek, je toho hodně co říct, tak se brzy těšte. Určitě se i rozepíšu o tom, jaké úřady je nutné si oběhat. Pokud by vás zajímalo něco konkrétnějšího, neváhejte mi tu nechat jakýkoliv komentář.


, líbílo se: 8x

Napsala Kler

4 komentáře

Gabux

Úžasný nápad. Moc se těším na tuhle rubriku a velmi mi pomůže. Co bych určitě zahrnula je velmi podrobný článek o tom, co všechno je třeba zařídit. Také velmi podrobně bych se být tebou věnovala té propagaci, protože to bývá kámen úrazu pro nejednoho člověka. 🙂

Reply
Kler

Děkuji za zprávu, to mám právě v plánu. Mám k tomu hodně co napsat, proto udělám víc samostatných podrobnějších článků, tento berme jako takový startovní! 🙂

Reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *