Na instagram fotím snad už 4 roky, což mě často dožene k tomu se podívat, jak se moje „tvorba“ vyvinula. Je úžasný, jak vám blbej instagram dokáže ukázat, jak moc jste se změnili. A to nemyslím jen v případě fotících technik. Za tu dobu jsem se naučila, že krása finální fotky nespočívá jen v samotném focení, a ani k ní nepotřebujete ten nejdražší foťák pod sluncem, což se vám nyní budu snažit ukázat. Kdybych fotky před zveřejněním neupravovala, můj instagram/blog by vypadal úplně jinak, co si budeme povídat, za moc by nestál.

Posuďte sami, co vše dokáže úprava v Macu + VSCO aplikace + závěrečné upravování jasu/kontrastu/světla/barev. Někomu se to může zdát jako podvod, já to beru jako součást celého procesu. Přeci jakmile si fotku sami upravíte, stále je to vaše práce, pořád ukazujete, jaký máte cit, jaký styl se vám líbí. Úpravou můžete fotku taky pěkně zkazit. Neříkám, že se mé úpravy musí líbit všem, někomu se třeba bude zdát lepší levá strana, já si ale celý proces fotek od focení až po úpravu strašně užívám a mým očím se výsledky líbí. Baví mě to, někdy nad tím strávím delší dobu, než nad samotným článkem. Někdy je ale lepší fotku upravit narychlo a nechat ji být, pak totiž příjde na řadu vaše nerozhodnost.

Untitled Untitled

Barvy hrajou velkou roli. Né vždy je vše tak nádherné, jak se zdá na fotkách. Nebo takhle, ono to nádherné je, když to vidíte vlastníma očima, jakmile to ale cvaknete nějakým průměrným foťákem, nemusí na něm být vidět přesně to, co chcete. Koukejte, jak se úžasně dá oživit žlutá omítka. Krásným příkladem instagramerky, která si hoodně hraje s barvama, je restlesschildczIkdyž poslední dobou už to s těmi barvami tak nepřehání.

Untitled

Možná bude někdo zklamaný, ale tato fotka je hodně upravená, až trošku přes čáru. Na živo to naše pole za barákem vypadalo tak nádherně, že jsem byla tak naštvaná, jakmile jsem uviděla fotku na foťáku, až mě napadlo ji trochu upravit do krásy. Ve skutečnosti to nevypadalo ani jako vlevo na fotce ani jako v pravo, ale bylo to stejně krásný, to mi věřte.

Untitled

Filtry ve VSCO aplikaci podle mě nejlíp zvládají zeleň, hlavně stromy. Ty tam upravuju úplně nejradši.

Untitled

Olympus Pen umí nádherně zachytávat barvy, takže si často vystačíte bez filtru, já je ale přeci jen ráda často ještě zvýrazním.

Untitled

Někdy ale úplně postačí pouze přidat jas a kontrast, aby fotka nepůsobila příliž zašedle. Hlavně v nadcházejícím podzimu/zimě na něj radím nezapomínat. Ikdyž, znám lidi, kteří naopak mají rádi temné fotky, kdy jas ubírají, vše je lazeno do tmava. Jak říkám, každý má svou vizitku. U mě spíš převládají světlé, jasné fotky.

Untitled Untitled Untitled Untitled Untitled

Jak už jsem zmínila výše, fotky většinou upravuju nejprve v klasickém programu, který už je součástí macbooku, fotku otočím, oříznu, srovnám, aby tam nebyly objekty nakřivo, většinou přidám trochu jasu a v tu chvíli se mi automaticky fotky v macu synchronizují v mobilu (nemusím na nic klikat, je to automatický). V tom ho úplně zbožňuju. Ať už si na něj kdokoliv stěžuje, jak se mu seká a za ty peníze nesplňuje, co by od něj očekával, já na něj po 3 letech používání nedám dopustit. Mobil i notebook se mi nonstop každý den celý den synchronizují navzájem, takže je úplně jedno, co udělám na jednom ze zařízení, vždy pak otevřu druhé a vše je tam připraveno (týká se to i hudby, poznámek, dokumentů, zpráv, emailů).

Ale zpět k fotkám. Ty potom na mobilu upravuji ve VSCO aplikaci, která vám nenabízí ty k ničemu filtry, jako jsou přímo v instagramu (ty jsou vážně příšerný a doporučuju je úplně ignorovat), tady najdete pořádné použitelné filtry, které už později nemusíte nijak extra upravovat (záleží na fotce). Já po použití filtru fotku přeci jen ještě upravím buď v samotném instagramu nebo zpět v macu. Samotná aplikace je zdarma, jen si v ní můžete dokoupit speciální filtry. (Každý balíček stojí kolem 3 eur). Neudělejte ale tu blbost, jako já, že si koupíte pár filtrbalíčků, aniž byste si je pořádně prostudovali. Momentálně mám v aplikaci asi 10 balíčků a bohatě by mi stačilo 5. Prozradím vám rovnou mé favority, abyste to měli trošku jednodušší. Nejčastěji používám balíček filtrů C1-C9, E1-E8, Q1-Q10 a S1-S3. Pamatujte ale, že si často musíte s filtrem vyhrát, třeba ho dát na menší procento, nebo k finální fotce ještě navíc přidat jas/barvy.

Untitled Untitled Untitled Untitled

A pak se vám stane, že už automaticky upravujete i fotky, u kterých to není třeba… stane se z toho už taková automatická závislost. Když já zkrátka chtěla ty dveře ještě červenější, i kdyby jen o kapku.

Untitled Untitled

Kde upravujete fotky vy? Máte nějaký svůj styl fotek, který dodržujete? Máte rádi spíš světlejší fotky nebo ty temnější? A byly vám nějaké rady/tipy užitečné? Kdybyste se mě chtěli na cokoliv zeptat, nebojte se přijít s čímkoliv. Třeba vám ušetřím nějakou tu hodinku googlování.

K.

 

 


, líbílo se: 9x

Napsala Kler

8 komentářů

Lady Lenna

Já upravuji většinou přes picmonkey.com a nebo v Instagramu. Většinou dělám jen nepatrné úpravy, aby byly fotky výraznější, jinak moc ne 🙂 tvoje úpravy jsou hezké, ale třeba u té houby se mi líbí více ta vlevo 🙂

Lady Lenna

Reply
MintTea

Já se musím přiznat, že mně VSCO na focení a úpravu těch běžných věcí vůbec nepasuje. Ale skvěle se mi to hodí třeba na upravování fotek knih :). Jinak ale používám jinou aplikaci a úpravy mám, pravda, vcelku přestřelené, ale vesměs filtry moc nepoužívám, když už, tak jen jemně. Zbytek dělám tak, že jen upravím jas, kontrast, a sytost. Můžeš se podívat na můj Instagram kde jsem jako _minttea_ a uvidíš, že moje úpravy jsou radikálnější :D. Ale vždy se snažím upravovat tak, jak to vidím já. Ve skutečnosti to třeba není úplně takové, ale já pořád vidím svět očima dítěte a chci ukázat, jak ten moment v tu chvíli vidím já, takže ve výsledku mi moje fotky nepřijdou příliš odchýlené od reality, protože pro mě to v ten moment je opravdu takové :).

Reply
Em

Většinou upravuju na mobilu rovnou ve Fotkách, ale hodně i Instagram, Snapseed a někdy Befunky a Picmonkey (na těch jsem dělala dřív, ale teď už je tam všechno tak strašně omezené, že už to moc nedělám).

Vždycky se mi líbily světlé fotky jako to máš ty, hlavně když mluvím o interiéru, vybělená stěna a tak, třeba jak máš ty s kočkou 🙂 Ty jsou dělané čím přesně? Jen jas atd. nebo je na to některý z těch filtrů? Já s tím bojuju.

Jinak jsem si chtěla zkusit dát na VSCU trial (mám ho už dlouho, ale těch filtrů je tam minimum a žádný mi moc nevyhovuje, tak tam nechodím), jenže mi to píše, že zaplatím těch cca 19 dolarů počínaje 18. zářím – takže ten trial je jenom na týden?

Já jsem vždycky jela na programech zadarmo a mám to v sobě hodně zakořeněné. Ale nevadilo by mi zaplatit si pár těch balíčků asi hlavně na to zesvětlování bílé v interiérech a tak (nevím, když to řeším jen jasem, tak to podle mě strašně zesvětlí všechny odlesky a nevypadá to vůbec takhle).

Reply
Kler

Když chci fotku jakoby vybělit, zesvětlit, hodně mi k tomu pomáhá samotná funkce jasu v Olympusu. Rovnou si zvětším jas, když je šero a fotka je automaticky světlejší.Pak už jen přidám jas a zvýraznění v programu.

Trial free VSCO je opravdu jen na týden… Každá fotka je individuální, někdy musíš hodně řešit i kontrast. Chce si s tím vyhrát a přijít si na své 🙂

Reply
sarushef

Tohle je boží článek, koukám, že to máme hodně podobně. Já teda dělám většinou v Gimpu, pokaždý si hraju s křivkama, aby byla fotka světlejší, a pak jdu na kontrast a barvy. A jako podvod to neberu, uprava je u mě součást každý fotky 🙂

Reply
Simma

Ahoj, dnes jsem narazila na tvůj blog, když jsem hledala tipy na úpravu fotek na IG. Musím říct, že tvoje tipy a celkově koncept blogu je hodně zajímavý. Prosím, nevím, jestli to zde již není, ale mohla by si dát ještě pár tipů na úpravu fotek do koláží, různé fonty a zajímavé rámečky? Vím, že jich je hodně, ale kolikrát řada z nich stojí za nic 🙂 Děkuji,
Sima

Reply
Kler

Ahoj Simi, moc děkuju za chválu.

Zajímavá otázka/dotaz, co takhle, kdybych o tom sepsala článek? 🙂

Reply
Sima

To by bylo super, článek rozhodně vítám 🙂 já teď upravuju fotky v Lightroom a Snapseed, chtěla bych mít sladěný feed do jedné barvy (momentálně červené) a dost s odstíny bojuju, aby to nebylo překombinované nebo moc umělé..klidně bych pak také přivítala podobný článek (teda teď nevím, jestli ho tady teda nemáš :-))

Reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *