Tento článek jsem měla pravděpodobně zařadit jako úplně první, protože jakmile se rozhodnete založit e-shop, v den, kdy začnete prodávat, již musíte být evidovaní na úřadě a mít živnostenský list s IČem. Proto raději neriskujte a mějte opravdu nejprve živnostenský list. Někteří si mylně myslí, že jakmile mají roční zisk pod 30 000, jedná se o příležitostnou činnost, která nemusí být zdaněná ani pod živnosťákem, to se ale týká pouze například jednorázového provozování stánku někde u silnice, prodeje pár vyrobených věcí (ne skrz e-shop). Jakmile chcete vlastnit e-shop, bere se to automaticky jako pravidelný prodej za účelem zisku. Nejde brát jen jednorázově.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jaké úřady tedy navštívit?

Jako první bych chtěla zmínit, že tento postup platí pro studenta, který má tudíž živnost evidovanou jako vedlejší. Je to snad ten nejlepší způsob (společně s důchodci) jak začít podnikat, protože jsou zde úplně minimální poplatky. Pro stát je vaší první činností fakt, že jste student, až pak jste bráni jako podnikatelé. Proto pokud stále studujete, nenechávejte zakládání e-shopu až na dobu, kdy skončíte. Jděte do toho rovnou, vyzkoušejte si to, naučte se „e-shopovat“ právě v tohle období. Nevadí, že máte úplně minimální zisky, alespoň získáte zkušenosti a po skončení vejšky se do toho můžete vrhnout po hlavě.

Vaše první kroky povedou na Magistrát města, ve kterém bydlíte. Tam budete potřebovat pouze občanský průkaz, potvrzení o studiu a připravenou částku 1000,-, která se platí za založení živnosti. Na místě už s vámi vše vyplní příslušná úřednice, která vám řekne podrobné informace přesně k vašemu případu. Nabídne vám, do jaké kategorie bude váš e-shop spadat (co vlastně budete prodávat), sepíše s vámi veškeré informace a po vytvoření živnostenského listu vše rovnou přepošle na finanční úřad i správě sociálního zabezpečení. To pro mě byla novinka a docela se mi ulevilo, když jsem zjistila, že už vlastně nemusím na žádný další úřad, vše už je nyní propojené.

Pár dnů na to vám příjde do schránky živnostenský list s identifikačním číslem, dopis z finančního úřadu, že jste evidováni a také dopis z OSSZ, že jim máte dodat potvrzení o studiu. Brnkačka. Od této chvíle už jste jen krůček ke spuštění e-shopu.

Díky tomu, že jste student, nebudete platit příliš vysoké zdravotní a sociální pojištění. Pokud váš zisk nepřekročí částku 60000,- ročně, nebudete platit vůbec žádné sociální pojištění a když se bude zisk pohybovat do 1 milionu, poplatky budou k této vedlejší činnosti u studenta úplně minimální.

Na závěr tohoto článku bych vás jen chtěla upozornit, že se musíte ještě zaregistrovat na úřadu ochrany osobních údajů, jelikož na e-shopu evidujete osobní informace zákazníků. Registrační formulář vyplníte na internetových stránkách úřadu.


 

Článek jsem schválně napsala stručný, abyste se nemuseli brodit přebytečnými slovy. Ve chvíli, kdy jsem já zakládala e-shop, jsem byla přehlcena tolika informacemi, že bych takovýto souhrn vážně ocenila.

Pokračování se bude věnovat dalším možnostem, kde provozovat svůj e-shop, marketingové komunikaci a na přání klidně něčemu dalšímu. Nebojte se mi proto napsat do komentářů, co by vás zajímalo, můžeme se tu o tom společně pobavit. Vždyť kvůli tomu vám sem tyhle články píšu. A navíc, taky nejsem všeznalá, dělím se s vámi jen o mou zkušenost.

Mějte krásný den,

K.


, líbílo se: 4x

Napsala Kler

2 komentáře

Rowena

Skvelý článok, tešila som sa naň. 🙂
Mňa by ešte možno takto stručne zaujímali, aspoň tu v komentári, tvoje skúsenosti s účtovníctvom – ako často ti účtovník/účtovníčka eviduje údaje. Raz za týždeň, mesiac? 🙂 A čo daňové priznanie na konci roka, k tomu tiež všetky podklady pripraví účtovník?
Prípadne, ešte mi napadlo, keď píšeš o ochrane osobných údajov: pravdepodobne používaš na eshope SSL certifikát – platíš si zaň ročne (ako to býva, keď si človek založí len obyčajnú webstránku), alebo je to v hostingu pre eshop už zahrnuté?
Ďakujem vopred za odpovede na vyčerpávajúce otázky 😀 a budem sa tešiť na ďalšie články. 🙂

Reply
Kler

Ahoj, já vůbec účetnictví neřeším, jsem fyzická osoba, která nepřesáhla/nepřesáhne roční obrat 25 milionu kč, budu podávat daňové přiznání, kde si uplatňím paušální výdaje. Tzn. vedu si všechny faktury a účtenky (příjmy/výdaje), zakládám si to a příští rok to vše dám dokupy.

Co se týká ochrany osobních údajů, mám na eshopu automaticky SSL certifikát, který je součástí eshopového nájmu (platím cca 600 měsíčně na wix.com).

Kdyby tě ještě cokoliv zajímalo, tak se určitě zeptej 🙂

Reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *